Architectuur

Wolkvormig gemeentehuis in Oostkamp

In Oostkamp (B) is een ‘wolkvormig’ gemeentehuis bijna klaar. De nieuwe huisvesting van de gemeente is gerealiseerd in een getransformeerde Coca Cola-fabriek.
De Spaanse architect Carlos Arroyo maakte het ontwerp voor de transformatie, dat opvalt door de wolkenvorm van de binnenruimtes van het gemeentehuis. De wolken zijn witte koepelelementen (‘bubbels’), die zijn gemaakt van gips en glasvezel.

Gerecycled papier is als akoestisch absorberend materiaal gebruikt in de bubbelschalen. De bubbels zijn zeven millimeter dik en zijn in verschillende lagen gevormd op een opblaasbare bekisting.

Om het gebouw te verwarmen en te koelen koos de Spaanse architect voor een gelaagde klimaatcontrole. “De temperatuur stijgt of daalt gradueel naargelang iemand zich dichter naar de kern van het gebouw verplaatst”, legt Arroyo uit. “Hoe meer de binnentemperatuur verschilt van de buitentemperatuur, hoe groter het energieverlies zal zijn. De buitenste schil zal dus niet zoveel warmer of kouder zijn dan buiten, terwijl de temperatuur naar binnen toe meer naar het beoogde peil zal neigen.”

Lees verder op Architectenweb.nl