Architectuur

Strak en sober crematorium in Kedainiai

Het door de Litouwse studio Architektu Biuras G.Natkevicius ir partneria ontworpen crematorium is gelegen op een industrieterrein naast de suiker- en kunstmestfabrieken en telt één bouwlaag. Een cluster ramen toont de locatie van een binnenplaats achter de buitenmuur, die ook onderbroken wordt voor de ingangen. De binnenzijden zijn uitgevoerd in materialen met gedempte kleuren zoals beton, glas en wit pleisterwerk, om zo een sombere stemming te behouden.

Dit is het eerste crematorium in Litouwen. Het idee om een ​​crematorium te bouwen werd geboren in het interbellum, maar toen werd in het ziekenhuis van Kaunas enkel een oven gebouwd om medisch afval te verbranden. Door de verhoging van de crematietradities waren Lithunians verplicht gebruik te maken van crematoria in Letland en Polen.

Het ​​pad dat leidde naarr het eerste crematorium in Litouwen was niet gemakkelijk. Ondanks het grote enthousiasme werd de katholieke geest en politieke hypocrisie en het gebrek aan en de onvolkomenheden van milieu-en andere wetten pas in 2011 overwonnen.

Het 31.000 inwoners tellende industriestadje Këdainiai ligt in het centrum van Litouwen. Er werd gekozen om het crematorium in het industriepark in te planten. Het nieuw gebouw is omgeven door chaotische, onesthetische industrie bestaande uit suiker- en kunstmestfabrieken met rokerige schoorstenen.

Lees verder op Architectura.be