Vastgoed

Den Haag neemt hypotheek over van in nood verkerende inwoners

De gemeente Den Haag gaat als eerste gemeente in Nederland hypotheken overnemen van mensen die door financiële problemen hun huis dreigen kwijt te raken. Het plan is een initiatief van wethouder Henk Kool (PvdA) van sociale zaken, werkgelegenheid en economie.

Het zogeheten Haags Vangnet bestaat eruit dat de Gemeentelijke Kredietbank (GBK) de hypotheek overneemt van mensen die gedwongen hun huis uit moeten. De gemeente betaalt de hypotheekverstrekker de executiewaarde van de woning en vraagt de bank in ruil daarvoor de restvordering kwijt te schelden. Op die manier krijgen banken vaak meer dan wanneer het huis geveild zou worden. De huiseigenaar komt in de schuldsanering terecht en moet met de gemeente afspraken maken over de afbetaling van de hypotheek. Het idee is dat de huiseigenaar binnen zeven jaar de hypotheek weer oversluit op de vrije markt.

Het voordeel voor de gemeente is volgens Kools dat er geen extra druk op de sociale woningmarkt komt, zoals dat bij gedwongen verkoop zou gebeuren. Daarnaast wordt voorkomen dat huizen in handen komen van huisjesmelkers. Minister Van der Laan van Wonen laat via een woordvoerder weten `enthousiast` te zijn over het plan.

Gebaseerd op: de Volkskrant