Architectuur

Aantal Nederlandse architectenbureaus bijna verdubbeld

Uit de cijfers van het CBS blijkt dat het aantal architectenbureaus tussen 2007 en 2012 bijna is verdubbeld. Dat aantal is gegroeid van 3.035 in 2007 tot 5.220 in 2012.
Afgelopen vrijdag maakte de BNA bekend dat de omzet en de werkgelegenheid in de architectenbranche de afgelopen jaren bijna is gehalveerd. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat deze omzetafname gepaard is gegaan met een stevige groei van het aantal architectenbureaus.

Samen duiden deze ontwikkelingen op een enorme verdunning van de architectenbranche. De helft van de omzet wordt over bijna tweemaal zoveel bureaus verdeeld. Statistisch gezien is er zo per bureau ten opzichte van de piek rond 2007 nu nog maar een kwart van de omzet beschikbaar. In werkelijkheid zullen er grote verschillen tussen bureaus zijn.

Het lijkt erop dat de krimpende omzet bij de gevestigde architectenbureaus veel architecten heeft gedwongen daar te vertrekken. Deze architecten zijn massaal hun eigen bureau gestart. Hoe deze nieuwe bureaus het ervan afbrengen is op basis van de cijfers van het CBS nog niet te zeggen. De ontwikkeling zou op een zekere verborgen werkeloosheid kunnen duiden. Een deel van de nieuwe bureaus zal echter ook zeker succesvol blijken te zijn.

Lees verder op Architectenweb.nl