De verhuiswens komt vooral voort uit de behoefte aan een woning die beter aansluit bij de levensfase. Dichter bij voorzieningen of familie wonen speelt een veel kleinere rol. Omdat passende ouderenwoningen beperkt beschikbaar zijn, blijven veel 55-plussers langer in hun huidige, vaak ruime woning wonen en komt de doorstroming op de woningmarkt minder goed op gang.
De uitkomsten sluiten aan bij de hypotheekdata van De Hypotheker. In het afgelopen halfjaar daalde het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning onder 55-plussers met 6 procent, terwijl het totale aantal hypotheekaanvragen in dezelfde periode stabiel bleef. Hierdoor zijn oudere woningbezitters de afgelopen periode minder actief geworden op de woningmarkt.
Kabinet zet in op doorstroming met ouderenwoningen en nieuwe financieringsmogelijkheden
Om de doorstroming op de woningmarkt te stimuleren investeert het kabinet de komende vier jaar 420 miljoen euro extra in de bouw van ouderenwoningen. Met deze investering wil het de ontwikkeling van nieuwe projecten versnellen en het tekort aan passende woningen voor senioren terugdringen. Tot en met 2030 zijn volgens het kabinet ongeveer 290.000 ouderenwoningen nodig. Daarnaast onderzoekt het kabinet samen met de hypotheeksector de mogelijkheden voor een doorstroomhypotheek.Daarbij wordt gekeken hoe senioren met veel overwaarde en een lager (pensioen)inkomen makkelijker kunnen doorstromen, door de overwaarde die in hun woning zit flexibeler in te zetten. Volgens De Hypotheker is het daarbij niet alleen belangrijk dat er meer ouderenwoningen bijkomen, maar ook dat deze betaalbaar zijn. Uit het onderzoek blijkt dat ruim 7 op de 10 55-plussers bij een verhuizing gelijkblijvende of lagere maandlasten wil, terwijl bijna 5 op de 10 niet bereid is hogere woonlasten te accepteren voor een woning die beter aansluit bij hun levensfase.
Doorstroomhypotheek verhoogt bereidheid om te verhuizen
Veel 55-plussers beschikken over aanzienlijke overwaarde op hun woning, terwijl 56 procent verwacht dat het op latere leeftijd lastig is om een hypotheek af te sluiten. "Een doorstroomhypotheek kan voor een deel van de oudere woningbezitters het verschil maken tussen willen verhuizen en daadwerkelijk kunnen verhuizen", zegt Mark de Rijke, commercieel directeur van De Hypotheker."Vanaf tien jaar vóór de pensioenleeftijd wordt de maximale leencapaciteit mede gebaseerd op het verwachte pensioeninkomen. Hierdoor kan de maximale hypotheek lager uitvallen dan op basis van de huidige financiële situatie, waardoor de doorstroming naar een seniorenwoning financieel soms niet haalbaar is. Een doorstroomhypotheek kan helpen om de opgebouwde overwaarde beter te benutten en daarmee een verhuizing naar een passende woning mogelijk te maken.
Tegelijkertijd moeten we realistisch blijven. Uit ons onderzoek blijkt dat het gebrek aan passende woningen voor veel senioren een grote belemmering vormt en dat zij minder snel bereid zijn te verhuizen met hogere maandlasten. Een nieuwe hypotheekvorm kan daarom helpen, maar zonder voldoende betaalbare levensloopbestendige woningen blijft de doorstroming beperkt. Meer geschikte woningen en passende financiering moeten hand in hand gaan om de woningmarkt echt in beweging te krijgen."

