In Wallonië nam het aandeel toe van 9,0 % naar 19,4 %, in Brussel van 12,5 % naar 20,6 %. Vlaanderen gaat van 10,7 % naar 17,3 %, of meer dan één op de zes woningen. Bij appartementen blijft renovatie veel minder vaak nodig: het aandeel bedraagt 3,5 % en is sinds 2010 grotendeels stabiel, behalve in Brussel, waar het op 6,7 % ligt. De cijfers komen uit een analyse van Immoweb over de staat van aangeboden woningen tussen 2010 en 2026 en de bijbehorende mediaanprijzen.
Huizen: 18,2 % te renoveren in 2026, bijna het dubbele van 2010
Het aandeel te renoveren huizen stijgt van 10,1 % in 2010 naar 18,2 % in 2026 (+8,1 procentpunten), met een piek van 18,6 % in 2024. Het aandeel op te frissen huizen neemt bescheidener toe, van 9,8 % naar 11,8 % (met een piek van 13,4 % in 2019). In dezelfde periode daalt het aandeel huizen in uitstekende staat van 29,5 % naar 25,3 %.
De dynamiek doet zich in de drie regio's voor, elk volgens hun eigen tempo:
- Wallonië: Het aandeel te renoveren huizen stijgt van 9,0 % naar 19,4 % (+10,4 procentpunten), wat meer dan een verdubbeling is van het aanvankelijke niveau. Dit is de sterkste stijging van de drie regio's. Het aandeel op te frissen huizen stijgt van 9,1 % naar 14,8 %.
- Brussel: van 12,5 % naar 20,6 % (+8,1 procentpunten), het hoogste aandeel van de drie regio's in 2026. Het aandeel op te frissen huizen stijgt van 11,1 % naar 14,6 %.
- Vlaanderen: van 10,7 % naar 17,3 % (+6,6 procentpunten). Het aandeel op te frissen huizen blijft stabiel (10,2 % in 2010, 9,9 % in 2026).
De verschillen tussen de regio's betreffen dus vooral de categorie "op te frissen": 14,6 % in Brussel en 14,8 % in Wallonië, tegenover 9,9 % in Vlaanderen. De aandelen en evoluties van elke categorie per regio zijn beschikbaar in de bijlage.
In Brussel (20,6 %) en Wallonië (19,4 %) is telkens ongeveer één op de vijf huizen toe aan renovatie. Wanneer we daar de op te frissen huizen bij optellen, heeft meer dan één op de drie huizen (35 % in Brussel, 34 % in Wallonië) werkzaamheden nodig.
"Met de verstrenging van de energieprestatie-eisen vergen heel wat oudere woningen vandaag ingrijpende werkzaamheden om aan de normen te voldoen. Sommige verkopers verkiezen hun huis in de huidige staat te verkopen en nemen een prijsvermindering voor lief." legt Jonathan Frisch, hoofdeconoom bij Immoweb, uit.
Appartementen: 45 % in uitstekende staat en slechts 3,5 % te renoveren, behalve in Brussel waar het aandeel klimt naar 6,7 %
Het aandeel te renoveren appartementen blijft laag en stabiel: 3,5 % in 2026, tegenover 3,0 % in 2010. Het aandeel op te frissen appartementen bedraagt 5,9 % (4,7 % in 2010). Het aandeel appartementen in uitstekende staat bereikt 45,0 % in 2026 (41,9 % in 2010), na een piek van 56,2 % in 2020.
De regio's onderscheiden zich:
- Brussel: 6,7 % te renoveren appartementen (4,9 % in 2010) en 8,2 % op te frissen. Dit cijfer ligt ruim boven de twee andere regio's.
- Wallonië: 2,4 % te renoveren (1,7 % in 2010) en 5,8 % op te frissen. Daarentegen is 55,4 % van de appartementen er in uitstekende staat, het hoogste niveau van het land.
- Vlaanderen: 2,5 % te renoveren, een stabiel niveau sinds 2010 (2,6 %), en 5,0 % op te frissen.
Minder recent gerenoveerde panden
Na een piek in 2014/2015 neemt het aandeel recent gerenoveerde panden af, zowel voor huizen als voor appartementen. Het bedraagt 6,0 % voor huizen (8,8 % in 2010) en 7,1 % voor appartementen (8,6 % in 2010) in 2026.Provincies: tot 22 % te renoveren huizen in Henegouwen

Op provinciaal niveau varieert het aandeel te renoveren huizen van 15,2 % in West-Vlaanderen tot 21,9 % in Henegouwen. Brussel (20,6 %), Luxemburg (20,5 %) en Limburg (19,6 %) volgen daarop. De sterkste stijgingen sinds 2010 doen zich voor in Henegouwen (+11,8 procentpunten), Luxemburg (+11,7) en Namen (+10,5), tegenover een stijging van 5,7 procentpunten in West-Vlaanderen. Luik onderscheidt zich in de categorie "op te frissen": 17,3 % van de huizen, het hoogste aandeel van het land, tegenover 9,5 % in 2010.
Voor appartementen ligt Brussel ver voorop (6,7 % te renoveren). De andere provincies schommelen tussen 1,2 % in Luxemburg en 3,0 % in Namen.
Prijzen: een te renoveren huis heeft een mediaanprijs tot 35 % lager dan een huis in uitstekende staat
In vergelijking met een huis in uitstekende staat wordt een te renoveren huis 27 % goedkoper aangeboden in Brussel, 30 % goedkoper in Vlaanderen en 35 % goedkoper in Wallonië. In Wallonië daalt de mediaanprijs zo van € 284.177 naar € 184.693. Ten opzichte van een huis in goede staat, de meest voorkomende categorie (38,7 % van de te koop aangeboden huizen), is het verschil gematigder: 15 % minder in Brussel, 22 % in Vlaanderen en 27 % in Wallonië. Het verschil met een huis in uitstekende staat is ook kleiner voor een op te frissen huis (21 % tot 23 % minder).Een te renoveren appartement wordt 24 % goedkoper aangeboden in Brussel en Vlaanderen, en 28 % goedkoper in Wallonië, vergeleken met een appartement in uitstekende staat. Dit is respectievelijk 16 %, 16 % en 20 % vergeleken met een appartement in goede staat.
"De staat van de woning is een belangrijke factor: hoe zwaarder de nodige werkzaamheden, hoe lager de prijs. Dit kan oplopen tot meer dan een derde minder in Wallonië voor een te renoveren huis." voegt Jonathan Frisch, hoofdeconoom bij Immoweb, toe.

