Nieuwbouw

Utiliteitsbouwproductie daalt naar € 5,3 miljard in 2010

De utiliteitsbouwproductie zal in 2008 nog met 2,6% stijgen ten opzichte van 2007. Daarna zal de utiliteitsbouw in Nederland een daling laten zien. Dit gebeurt mede onder invloed van de huidige mondiale financiële crisis. Financieringsproblemen en de grote aarzeling van bedrijven om te investeren zullen de marktsector in 2009 en 2010 parten gaan spelen. In 2010 daalt de utiliteitsbouwproductie voor de marktsector naar € 3,2 miljard. Dit blijkt uit de meest recente utiliteitsbouwprognoses van BouwKennis ten behoeve van de nieuwe BouwKennis Marketing Score Card Ruwbouw, Module Marktomvang.

In 2008 zal de totale waarde van de utiliteitsbouwproductie nog uitkomen op ongeveer € 6 miljard. Dit is een stijging van 2,6% ten opzichte van 2007. Hiermee vlakt de groei van de productie sterk af ten opzichte van de stijging van 15% die in 2007 is genoteerd. De utiliteitsbouwsector zal in 2008 nog niet gebukt gaan onder de financiële crisis. In 2009 en 2010 zal dit wel het geval zijn.

BouwKennis publiceert twee keer per jaar prognosecijfers voor de utiliteitsbouwproductie. Begin september werd al een daling voorspeld voor 2009 en 2010. De huidige crisis zorgt er voor dat het scenario voor 2009 en 2010 negatiever zal zijn dan begin september werd voorzien. Hierdoor zijn na een grondige analyse de utiliteitsbouwcijfers voor 2009 en 2010 naar beneden bijgesteld. Naar verwachting komt de utiliteitsbouwproductie in 2009 op € 5,7 miljard uit. In 2010 daalt de utiliteitsbouwproductie naar ruim € 5,3 miljard.

Sterke daling in marktsector

De komende jaren zal vooral de productie voor de marktsector dalen. In vergelijking met 2008 zal de productie voor de marktsector in 2010 met iets meer dan 15% gedaald zijn. Alle deelsectoren laten een daling zien. De zakelijke dienstverlening krijgt het de komende jaren zwaar te verduren. De utiliteitsbouwproductie voor deze sector daalt van € 1,2 miljard in 2008 naar € 950 miljoen in 2010.

Budgetsector daalt minder sterk

De budgetsector is minder conjunctuurgevoelig dan de marktsector en blijft redelijk stabiel in 2009 en 2010. Toch zal er voor de budgetsector minder gebouwd worden de komende jaren. In 2010 wordt waarschijnlijk een productieniveau van iets meer dan € 2,1 miljard behaald. Alleen de bouwproductie van ziekenhuizen en scholen blijft constant. De gezondheidszorg noteert in 2010 zelfs een kleine stijging in de productie.

Utiliteitsbouwproductie per sector, 2006 – 2010 (in miljoenen euro, prijzen 2007)

Bron: BouwKennis in samenwerking met Rom Bult o.b.v. CBS en EIB cijfers, oktober 2008

Met deze utiliteitsbouwprognoses moet voorzichtig omgegaan worden. Zeker voor de marktsector geldt dat ze sterk wordt beïnvloed door de conjuncturele ontwikkelingen. Hoe de Nederlandse conjunctuur zich de komende jaren zal ontwikkelen is momenteel erg onzeker. De onrust op de financiële markten lijkt nog lang niet voorbij.

BouwKennis Marketing Score Card Ruwbouw

Iedere commerciële beleidsmaker stelt zich vragen over de marktomvang, de bekendheid van het merk, de tevredenheid met de organisatie en de trends in de markt waarin hij actief is. De BouwKennis Marketing Score Card biedt structureel inzicht in deze vier essentiële zaken. De module marktomvang brengt de totale omvang van de markt van de volgende 9 bouwdelen in kaart: vloeren, daken, gevels, isolatie, wanden, systeemplafonds, pleisters, tegels & tegellijm en deuren, kozijnen & beglazing.

Voor meer informatie over de nieuwe utiliteitsbouwprognoses of de BouwKennis Marketing Score Card Ruwbouw, kunt u contact opnemen met Jacco Ridderhof (010 2066996, Ridderhof@bouwkennis.nl).