Vastgoed

Kleine tuin steeds populairder bij Vlaamse vastgoed kopers

Kleine tuin steeds populairder bij Vlaamse vastgoed kopers
Een kleine tuin wint duidelijk aan populariteit op de Vlaamse woningmarkt. Vlamingen willen bij mooi weer graag buiten zitten, maar besteden liever niet te veel tijd aan onderhoud. Dat blijkt uit een grootschalige analyse van Spotto, het zoekertjesplatform van de Vlaamse vastgoedmakelaars, op basis van 74.194 woningen die de afgelopen drie jaar werden verkocht.

Een Vlaamse woning met een kleine tuin op een perceel van minder dan 600 m² wordt gemiddeld 15% sneller verkocht dan een huis met een grote tuin: na 77 dagen tegenover 89 dagen. Dat verschil is zowel op het platteland als in de centrumsteden zichtbaar. Woningen zonder tuin vinden gemiddeld na 88 dagen een koper en verkopen daarmee ongeveer even snel als woningen met een grote tuin.

Vraagprijzen stijgen drie keer sneller

Die tendens trekt zich ook door in de prijzen. Huizen met tuin op percelen kleiner dan 600 m² worden drie keer sneller duurder dan huizen met grotere tuin, ongeacht hun EPC-score of locatie. De gemiddelde vraagprijs van een woning op een klein perceel steeg 7,3% in drie jaar tijd, tegenover slechts 2,6% voor wat betreft huizen met 'grotere tuinen'. Vierkante meters spelen dus steeds minder een rol in de prijszetting.

"Het toont aan dat een eigen tuin nog steeds belangrijk is voor de Vlaming, maar die steeds minder 'groene vingers' heeft. Er is amper tijd of goesting om de tuin te onderhouden. Mensen willen de lusten van een tuin, maar niet de lasten. En géén tuin, dat vinden ze ook maar triest", zegt Willem Degol, voorzitter van Spotto en zelf vastgoedmakelaar.



Willem Degol, voorzitter van Spotto
Willem Degol, voorzitter van Spotto.

"Die grote interesse voor kleinere percelen merken wij ook aan het aantal potentiële kandidaten die wij rondleiden. Bij woningen met bescheiden tuintje is die opkomst vrij groot. De concurrentie zorgt ervoor dat kopers sneller beslissen, wat zorgt voor kortere doorlooptijden en de vraagprijs omhoogstuwt. Bij grote tuinen zien we net het omgekeerde effect. Die prijzen stagneren" aldus de voorzitter van Spotto.


Wel een kanttekening die Spotto maakt: vaak staan op die grotere percelen alleenstaande huizen met doorgaans slechtere EPC-scores en dus ook meer renovatiewerk, wat eveneens weegt op de prijzen. Daarnaast blijkt ook dat de renovatiegolf - het stijgende aandeel huizen met EPC-label A of B - zich vooral afspeelt in het segment van huizen op kleinere percelen.

Grote tuin? Verkoop in de lente

Is een huis met grote tuin dan een blok aan het been voor wie die wil verkopen? Neen, zo leert het Spotto-onderzoek. De data tonen duidelijk aan dat er in de lente véél meer interesse is in woningen met grote tuinen. Deze gaan liefst 17,3% sneller 'over de toonbank' in de lente dan in de winter. Zo bedraagt de gemiddelde doorlooptijd 81 dagen in de lente, 89 dagen in de zomer, 91 dagen in de herfst en 95 dagen in de winter.

"Mensen zien de tuin op zijn mooist in de lente en dromen ervan om tijdens de zomer languit in de tuin te liggen of een barbecue voor vrienden te organiseren. Er is ook langer daglicht en meer tijd om in die tuin te vertoeven. In het voorjaar is de tuin dus het meest gegeerd, wat zich vertaalt in meer concurrentie, snellere doorlooptijden en een ook een betere verkoopprijs. Hou dit dus in het achterhoofd als je een woning met grote tuin wil verkopen. En wie net een grote tuin wil aan een voordelige prijs, zoekt die beter in de winter", duidt Willem Degol.


Appartementen verkopen het snelst in het najaar

Nog opvallend: appartementen tonen net het omgekeerde effect. Gemiddeld doen die er 105 dagen over om verkocht te raken. Maar in de herfst (100 dagen) wordt de doorlooptijd opvallend genoeg liefst 10% korter dan in de lente (110 dagen). De winter (105 dagen) en de zomer (108 dagen) liggen daar tussenin.

"In de herfst en winter zien potentiële kopers veel meer de voordelen van een appartement in. Je hoeft minder te verwarmen en betaalt dus minder aan energiekosten. Het is vaak slecht weer en vroeg donker, dus mensen hebben minder de neiging om naar buiten te gaan. In de herfst lijkt een appartement dus aantrekkelijker en is er meer vraag naar", duidt Willem Degol.


Kortom: huizen met kleine tuin zijn het meest gegeerd in Vlaanderen. Wie een woning met grote tuin wil verkopen, doet dat best in de lente. Appartementen verkoop je dan weer beter in de herfst en winter.