"Verkoeling mag geen privilege zijn voor wie er de ruimte of de middelen voor heeft. Met dit nieuwe zwembad maken we van openluchtzwemmen opnieuw een onderdeel van onze stedelijke basisinfrastructuur. Dat is nodig, want elke Brusselaar verdient toegang tot publieke plekken waar je op warme dagen verkoeling en ontspanning vindt. Daarom bouwen we aan een zwembad waar iedereen welkom is. We brengen ook een stukje geschiedenis terug, want ooit waren publieke openluchtzwembaden een vaste waarde in de hoofdstad. Het binnenzwembad is dan weer essentieel voor onze scholen en zwemclubs, want er zijn te weinig plekken in Brussel waar kinderen kunnen leren zwemmen", zegt Ans Persoons, staatssecretaris voor Leefmilieu en Klimaat.
Het project staat nu echt in de stijgers, want de funderingen voor het zwembad zijn al gelegd, letter en figuurlijk, dankzij een totale investering van 4 miljoen euro vanuit de Vlaamse Gemeenschapscommissie en het Brussels gewest. Het nieuwe zwembad vormt een voorbeeld van hoe publieke voorzieningen, stadsvernieuwing en duurzaam energiegebruik hand in hand kunnen gaan. Het zwembad wordt gerealiseerd op het dak van het Manufakture-gebouw en maakt gebruik van de aanwezige restwarmte van de productieactiviteiten in het gebouw om het zwemwater te verwarmen.
Een nieuwe verkoelings- en ontmoetingsplek
Binnenkort zullen Brusselaars er kunnen zwemmen, ontspannen of gewoon van de zon genieten op een unieke plek boven de stad.Het project voorziet minimaal in:
- een overdekt zwembad van 25 meter, bestemd voor onder meer zwemlessen en sportclubs;
- een instructiebad;
- een buitenzwembad, met de ambitie om een buitenbad van 25 meter te realiseren dat heel het zomerseizoen toegankelijk is;
- recreatie- en ontspanningsruimtes, waarvan het ontwerp wordt overgelaten aan de creativiteit van de architecten.
De architecturale kwaliteit zal bovendien een van de belangrijkste selectiecriteria zijn. De ambitie gaat veel verder dan het bouwen van een zwembad: het moet een echte ontmoetingsplek en stedelijke bestemming worden waar men kan zwemmen, samenkomen, genieten van het uitzicht over de stad en gebruikmaken van een uitzonderlijke nieuwe publieke ruimte. De opening van het zwembad is voorzien in 2030.
Een zwembad voor iedereen
Brussel kampt al lange tijd met een tekort aan toegankelijke zweminfrastructuur in openlucht. Het toekomstige zwembad zal tegemoetkomen aan verschillende behoeften: het zal scholen en sportclubs ontvangen, extra mogelijkheden bieden om te leren zwemmen en tegelijkertijd een echte openluchtrecreatieplek vormen.De infrastructuur zal minstens 3.500 uur per jaar en gedurende minimaal 50 weken geopend moeten zijn, met gegarandeerde tijdsblokken voor scholen, sportclubs en het grote publiek. De tarieven blijven betaalbaar en worden afgestemd op die van de Brusselse openbare zwembaden, met voordelige tarieven voor scholen en bepaalde doelgroepen. Op termijn zou het zwembad jaarlijks bijna 400.000 bezoekers kunnen ontvangen, waardoor het een van de drukst bezochte openbare voorzieningen van de hoofdstad wordt.
Klimaatvriendelijk
Publieke openluchtzwembaden waren ooit een vaste waarde in Brussel en trokken duizenden Brusselaars aan. In de tweede helft van de vorige eeuw verdwenen deze zwembaden echter geleidelijk uit het Brusselse stadsbeeld. Sindsdien was zwemmen in openlucht in Brussel vooral weggelegd voor private initiatieven en sportclubs, waardoor een laagdrempelige publieke zwemvoorziening ontbrak.Met de komst van het nieuwe zwembad op de Abattoir-site in Kuregem maakt Brussel openluchtzwemmen opnieuw toegankelijk voor iedereen. Het nieuwe zwembad vormt een voorbeeld van hoe publieke voorzieningen, stadsvernieuwing en duurzaam energiegebruik hand in hand kunnen gaan. Het zwembad wordt gerealiseerd op het dak van het Manufacture-gebouw en maakt gebruik van de aanwezige restwarmte van de productieactiviteiten in het gebouw om het zwemwater te verwarmen.

