Algemeen

Bouw verliest in vijf jaar meer dan 9.000 arbeiders

Bouw verliest in vijf jaar meer dan 9.000 arbeiders
De bouwsector ziet het aantal bouwarbeiders al jaren teruglopen. Uit een analyse van Bouwunie op basis van cijfers van Constructiv blijkt dat er in het vierde kwartaal van 2025 nog 137.688 bouwarbeiders actief waren, tegenover 147.077 vijf jaar eerder. Dat betekent een daling met 9.389 jobs, of 6,4 procent, in een sector die traditioneel net bekendstaat als een belangrijke werkgever.

Ook bij de bouwbedrijven zelf zet die negatieve evolutie zich door. Het aantal werkgevers lag in het vierde kwartaal van 2025 op 22.829, wat neerkomt op 8 procent minder dan vijf jaar eerder. Volgens Bouwunie wordt het beeld nog somberder wanneer ook de daling van uitzendarbeid en het lagere aantal vacatures mee in rekening wordt gebracht. De organisatie ziet daarin opnieuw een duidelijk signaal dat de bouwsector onder zware druk staat.

De opeenstapeling van crisissen hakt er zwaar in. Corona, de oorlog in Oekraïne, de energiecrisis en nu de situatie in het Midden-Oosten wegen op de winstgevendheid van de bouwbedrijven. De bouw voert al enige tijd het faillissementsklassement aan, met ruim 10.000 faillissementen op 4 jaar tijd.

Tegelijk staat ook de consument op de rem. Het dalend aantal nieuwbouw- en renovatievergunningen zijn hier een weerspiegeling van. Om het tij te keren, zijn volgens de bouworganisatie dringend maatregelen nodig. Met als belangrijkste een btw-verlaging op nieuwbouw "om zowel de bouwsector opnieuw aan te zwengelen als nieuwbouw voor de consument betaalbaar te maken".

In het vierde kwartaal van 2025 waren er in de bouw 137.688 arbeiders actief. Dat zijn er 1,7% minder dan in het vierde kwartaal van 2024 (140.185) en maar liefst 6,4% minder dan in Q4 van 2021 (147.077). Eenzelfde afname bij het aantal werkgevers. In het vierde kwartaal van 2025 telde de bouw 22.829 werkgevers. Ofwel 2,1% minder dan in het vierde kwartaal van 2024 (23.314) en 8% minder dan in Q4 van 2021 (24.810). De uitzendarbeid daalde op een jaar tijd met 3,9% (5.190 t.o.v. 5.400). Het aantal vacatures ging met 2% op een jaar tijd in mindering (van 12.812 naar 12.509).

Volk nodig

Het lijkt contradictorisch, maar om de klimaatdoelstellingen van 2050 te halen en de daarbij horende nieuwbouw- en renovatiegolf te bolwerken, heeft de bouw tegelijk meer volk nodig. Zo'n 14.000 arbeiders per jaar. "Maar de instroom volgt de uitstroom niet. We overtuigen te weinig jongeren en zij-instromers om voor een job in de bouw te kiezen. Ook al doen we al veel moeite via tal van acties, er is nog werk aan de winkel om jongeren én hun ouders mee te krijgen", aldus Bouwunie.

Verlaag btw op nieuwbouw en ondersteunde maatregelen

Om de bouwsector aan te zwengelen en nieuwbouw betaalbaarder te maken voor de consument, pleit Bouwunie in de eerste plaats voor een btw-verlaging voor de bouw en aankoop van de enige en eigen woning. Maar ook voor de bouw van woningen die minstens vijftien jaar worden verhuurd aan een natuurlijke persoon. Volgens de bouworganisatie zijn ook nog andere maatregelen noodzakelijk. Zoals onbenutte gronden activeren, leegstand aanpakken en meer rechtszekerheid rond verdichting en herontwikkeling. Om consumenten te helpen, is gerichte ondersteuning nodig. Bijvoorbeeld via premies, goedkope leningen en begeleiding.