Algemeen

Woningbouw trekpaard voor Duitse aannemers

De Duitse burgerlijke en utiliteitsbouw is in februari sterk aangetrokken. De hoofdaannemers met meer dan twintig medewerkers boekten 14 procent meer opdrachten dat in dezelfde maand van 2003.

De groeiende activiteiten in de b & u in Duitsland, vloeien vooral voort uit de golf van huizenbouwers die nog willen profiteren van de riante per 1 januari afgeschafte woontoelage. Vorig jaar steeg het aantal afgegeven bouwvergunningen daardoor met 10,5 procent.

Bij de afgifte van bouwvergunningen voor niet-woongebouwen is het beeld in het oude westen en oosten van Duitsland heel verschillend. De oude deelstaten kregen in het laatste kwartaal een daling van 22,4 procent voor de kiezen. Op jaarbasis namen de vergunningen met 13,1 procent af. In het oosten daarentegen namen de bouwplannen in de laatste drie maanden van het jaar met 12 procent toe. In geheel 2003 werden in de nieuwe deelstaten voor niet-woongebouwen een kwart meer bouwvergunningen afgegeven dan in 2002.
In tegenstelling tot de sector b & u kampt de grond-, wegen- en waterbouw met een dalende vraag. De aannemers haalden volgens het Statistisch Bundesamt te Wiesbaden in februari 11,6 procent minder opdrachten binnen dan in dezelfde maand van 2003.
Dankzij de impuls van de b & u steeg de omzet van de Duitse hoofdaannemers in februari met 3,1 procent tot 4,3 miljard euro. Terwijl de afgerekende arbeidsuren met 5,9 procent toenamen, daalde het aantal bouwvakkers met 6,1 procent tot 711.000.
Het aantal faillissementen bij de bouwers daalde vorig jaar met 355 tot altijd nog 4257 bedrijven. Eenderde van de aannemers die onderuit ging, had zijn hoofdvestiging in een van de nieuwe deelstaten.