De investering van 1,25 miljoen euro, mede gesteund door het Waalse Gewest met 460.000 euro, zorgt ervoor dat bouwafval drastisch kan worden verminderd en natuurlijke grondstoffen efficiënter ingezet worden. Daarmee wordt een belangrijke stap gezet naar duurzaam en circulair bouwen, waarbij geen reststromen verloren gaan en de CO₂-uitstoot aanzienlijk daalt.

Hennep als duurzaam alternatief
IsoHemp werd in 2012 opgericht door Olivier Beghin, Jean-Baptiste de Mahieu en Anthony De Mot. Hun ambitie was om bouwen en renoveren te herdenken met natuurlijke, duurzame en performante materialen. Ze wilden een alternatief bieden voor de klassieke bouwmaterialen: producten die geschikt zijn voor renovatie van oude gebouwen en tegelijk comfort bieden in nieuwbouw door oververhitting tegen te gaan. Op warme dagen kan een goede hennepisolatie bijvoorbeeld het gebruik van airco beperken en zo energie besparen.
De hennepblok bleek al snel de ideale oplossing. Hij biedt isolatie in zomer en winter, regelt vocht en staat garant voor echte duurzaamheid. Olivier Beghin, CEO van IsoHemp, legt uit: "Elke m² hennepblokken (36 cm dik) slaat het equivalent op van 51,87 kg CO₂. Een hectare hennep neemt tot vier keer meer CO₂ op dan een hectare bos. Bovendien is hennep een uitzonderlijk isolatiemateriaal dat de energiefactuur tot 70 % kan verlagen."
Die keuze voor bouwen met een minimale CO₂-voetafdruk werpt vandaag vruchten af. IsoHemp telt intussen meer dan 50 medewerkers en produceert dit jaar 1,25 miljoen blokken voor zo'n 2.000 werven. Tegelijk blijft het bedrijf jaar na jaar groeien met een stevige 20 tot 30 procent. Twee derde van de omzet komt uit renovatie, de rest uit nieuwbouw en industriële projecten.

Een circulair proces
Dankzij de nieuwe recyclagelijn kunnen resten van hennepbeton afkomstig van werven nu opnieuw gebruikt worden in de productie van nieuwe blokken. De interne productieresten werden al hergebruikt. IsoHemp-blokken bevatten tot 5 % gerecycleerd materiaal en gaan meer dan honderd jaar mee zonder kwaliteitsverlies.Anthony De Mot, operationeel directeur van IsoHemp, besluit: "Ons doel was altijd om in een gesloten kringloop te werken. We hebben alle productieresten bewaard zodat we ze later konden hergebruiken. De uitdaging lag in het ontwikkelen van industriële machines die hennep konden verwerken en het granulaat scheiden. Vandaag lukt dat. Het is weer een stap vooruit naar duurzaam bouwen, waar innovatieve materialen voluit kunnen concurreren met de klassieke oplossingen."
