Algemeen

Vallen van hoogte meest voorkomende ongeval

Arbouw heeft de financiële gevolgen van valongevallen in kaart laten brengen om de strijd tegen het groeiend aantal ongelukken op bouwplaatsen kracht bij te zetten. Als bedrijven zien welke prijs zij moeten betalen voor ongevallen, zijn ze wellicht eerder bereid om maatregelen te treffen, hoopt het kennisinstituut van de bouw.

Jaarlijks raken meer dan twintigduizend bouwvakkers tijdens hun werk betrokken bij een ongeval. Vallen van hoogte is nog altijd het meest voorkomende ongeval. Elk jaar vallen bijna drieduizend werknemers van een dak, steiger of ladder. De gevolgen zijn vaak ernstig: 37,5 procent van alle ongevallen met meer dan een dag verzuim wordt veroorzaakt door een val van hoogte.
Arbouw, waarin onder meer het Algemeen Verbond Bouwbedrijf en de bouwbonden van FNV en CNV zijn vertegenwoordigd, geeft al enige tijd prioriteit aan het terugdringen van valongevallen. Het kennisinstituut streeft naar een daling van zeker 10 procent binnen drie jaar.

Verzuim
Elke dag dat een werknemer thuis zit als gevolg van een ongeval kost zijn baas 77 euro, rekende TNO Arbeid voor Arbouw uit. Duurt het verzuim langer dan twee weken, dan lopen de kosten zelfs op tot 125 euro per dag. Het betreft kosten die worden veroorzaakt door onder meer omzetverlies of het uitbesteden van werk, maar ook door bijvoorbeeld het inschakelen van uitzendkrachten.
Daarnaast draaien bedrijven ook op voor de rekeningen van arbodiensten, de kosten van eventuele reïntegratieplannen en de administratieve verwerking van verzuimmeldingen. Belandt een werknemer in de wao, dan betekent dat bovendien hogere wao-premies en extra kosten voor het werven van nieuw personeel.
Ruim drieduizend valongevallen per jaar leiden zo tot een kostenpost van ongeveer 9 miljoen euro, aldus het TNO-rapport. Uit hetzelfde stuk blijkt ook dat de kosten van ongevallen onder timmerlieden – de beroepsgroep die het vaakst betrokken is bij een ongeluk in de bouw – ruim 20 miljoen euro bedragen. Ongevallen waarbij jongeren zijn betrokken, kosten de bouwsector jaarlijks bijna 10 miljoen euro.
Volgens Arbouw geven de cijfers ondubbelzinnig aan dat het indammen van het aantal ongevallen een forse kostenbesparing met zich meebrengt. Het voorkomen van persoonlijk leed blijft voor het kennisinstituut niettemin de voornaamste reden om ongevallen te bestrijden.