Duurzaam Bouwen

'Spionerende' gebouwen kunnen meer energie besparen

Een gebouw dat precies weet waar mensen zich bevinden is veiliger en kan meer energie besparen. Dat zegt Christopher R. Wren van het Mitsubishi Electric Research Laboratory (MERL). Hij plaatste een netwerk van bewegingssensoren in het MERL-gebouw en verzamelde een jaar lang gegevens.

Christopher Wren wilde bewust geen camera's gebruiken omdat deze de privacy van de werknemers kunnen schenden. In plaats daarvan legde hij een netwerk aan van 'domme' infraroodsensoren.

Wren bracht 215 sensoren aan op het plafond van twee verdiepingen van het MERL-gebouw en liet het systeem een jaar lang gegevens verzamelen. Wel plaatste hij enkele videocamera's om de metingen van de sensoren te kunnen controleren.

Zijn bevindingen gebruikte Wren om software te ontwikkelen die de gegevens van de sensoren vertaalt in bewegingspatronen. Wanneer de software vervolgens nieuwe gegevens van de sensoren ontving, kon het bewegingen met 91 procent nauwkeurigheid herkennen.

Volgens de wetenschapper kan zijn onderzoek worden gebruikt om onder meer de airconditioning nauwkeurig aan te passen aan de hoeveelheid aanwezige mensen. Ook kunnen de aanwezigen bij calamiteiten door het systeem eenvoudig naar de dichtsbijzijnde uitgang worden verwezen.