De mededingingsautoriteit NMa heeft vijf bouwers en projectontwikkelaars uit de omgeving Zaanstad verboden samen te werken. De kartelwaakhond ziet het gewenste samenwerkingsverband als een vorm van ongeoorloofde marktverdeling.
Vijf ondernemingen – bouwbedrijf Van der Gragt, Steenbergen Vastgoed, Beijer Holding, Hooijschuur Projecten en BMH Vastgoed (Van Braam-Minnesma) – mogen van de NMa niet samenwerken.
Be bedrijven vroegen de NMa ruim een jaar geleden toestemming om onder de naam Penta Projectontwikkeling structureel samen te werken. Door hun krachten te bundelen hopen de bedrijven voortaan ook grote bouwopdrachten in het werkgebied Zaanstad en Wormerland binnen te halen. Individueel zijn ze alle te klein om een offerte uit te brengen op een groot project.
De NMa vreest echter dat het samenwerkingsverband leidt tot marktverdeling. Bovendien denkt de kartelwaakhond dat de onderlinge concurrentie zal worden uitgeschakeld, met negatieve marktgevolgen voor de opdrachtgevers als resultaat.
“De deelnemers van Penta zullen structureel, voorafgaand aan het binnenhalen van een project, moeten overleggen over concurrentiegevoelige informatie en toekomstig inschrijf- of intekengedrag. Hiermee wordt het onafhankelijke optreden van de vijf ondernemingen aangetast. Dit kan niet anders dan resulteren in de verdeling van projecten. Dat beperkt de keuze van de afnemers en leidt tot hogere prijzen”, aldus de NMa.
Angst
Volgens de vijf bedrijven wordt de concurrentie helemaal niet ingedamd, maar komt er juist een extra concurrent bij op de markt voor de grote bouwprojecten. Zij snappen de afwijzing van de NMa dan ook niet. “Wij hebben sterk het gevoel dat dit besluit vooral uit angst is genomen”, zegt een woordvoerder van het vijftal. “Onder druk van de politiek en de hele bouwfraudeaffaire durft de NMa de samenwerking niet goed te keuren. Volgens de regeltjes zullen ze wel gelijk hebben, maar ze gebruiken slappe argumenten.”
De zegsman wijst erop dat zelfs de gemeente Zaanstad de beslissing van de NMa niet begrijpt. “De gemeente is voorstander van het samenwerkingsverband, omdat deze regio een grote speler ontbeert. Nu moet zij bij grote projecten steeds weer zaken doen met dezelfde landelijke bouwbedrijven. Wij dachten in die lacune te duiken, maar helaas, de NMa heeft anders besloten.”
De vijf bouwers tekenen geen bezwaar aan, maar hebben binnen enkele weken wel nader overleg met de kartelautoriteiten. Bekeken wordt dan aan welke voorwaarden de bedrijven moeten voldoen om alsnog met elkaar samen te kunnen werken. De woordvoerder verwacht uiteindelijk dat de gewenste krachtenbundeling volgend voorjaar toch van start kan gaan.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

