Publieke private samenwerking (pps) is niet altijd geschikt voor de bouw van ziekenhuizen. Dat vindt het Bouwcollege, een belangrijk adviesorgaan van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS).
Snelle veranderingen in de zorgsector maken volgens de toezichthouder Bouwcollege het gebruik van pps voor de bouw van ziekenhuizen onaantrekkelijk.
De contracten die de pps vastleggen zijn volgens het Bouwcollege het grootste probleem. Deze afspraken tussen de investeerder en het ziekenhuis bieden te weinig ruimte om in te spelen op nieuwe ontwikkelingen in de zorg. Een probleem dat zich niet voordoet bij wegen of spoorlijnen, die al vaker in pps-verband zijn aangelegd en die na oplevering een statisch karakter hebben.
In Engeland, de bakermat van pps-constructies in de zorg, doet het ministerie van Financiën inmiddels voorstellen om het Private Finance Initiative (PFI) anders op te zetten. De Britten hadden verwacht dat de aanpak ook de zorgverlening zou verbeteren. Maar dat is niet het geval. Waar PFI de organisatie van de huisvesting aanzienlijk heeft verbeterd, is sinds de introductie van het programma in 1997 in de bekostiging van de zorg zelf weinig veranderd.
Hoewel in Nederland druk gestudeerd wordt op de mogelijkheden om de Engelse aanpak over te nemen, is het Bouwcollege op basis van het onderzoek ‘Publiek private samenwerking in de gezondheidszorg’ hier geen voorstander van. Het gebrek aan speelruimte om op de snel veranderende zorgvraag in te spelen is hierbij het belangrijkste argument.
Het adviesorgaan geeft daarom de voorkeur aan de Australische aanpak waar het bestaande pps-programma inmiddels zo aangepast wordt dat er voldoende flexibiliteit is om op nieuwe ontwikkelingen in de markt in te spelen.
Staatseigendom
Een ander probleem bij het simpelweg kopiëren van de Engelse aanpak is de wezenlijk andere situatie. In Nederland zijn ziekenhuizen particuliere instellingen terwijl in Engeland alle ziekenhuizen staatseigendom zijn. Wordt het model overgenomen dan is er volgens voorzitter R. Scheerder van het Bouwcollege dus ‘feitelijk sprake van een privaat private samenwerking’ wat een totaal andere situatie oplevert.
In samenwerking met het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda voert het Bouwcollege momenteel een experiment uit. Daarbij wil de toezichthouder van zorginstellingen niet alleen bekijken welke gevolgen een pps-constructie heeft voor de rentekosten. Ook moet onderzocht worden hoe het afschrijvingsbeleid vorm krijgt en of er daadwerkelijk efficiënter met de middelen wordt omgegaan.
In september worden de vorderingen van het project onder de loep genomen. Daarna wordt in overleg met het Goudse ziekenhuis bepaald of het experiment met pps-contracten wordt voortgezet.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

