Algemeen

Marketing nog geen gemeengoed in de bouw

Circa eenderde (31%) van de bedrijven in de bouw maakt jaarlijks een lijstje met enerzijds de kansen en bedreigingen in de markt en anderzijds de sterkten en zwakten van het eigen bedrijf (SWOT-analyse). Daarnaast segmenteert bijna de helft (43%) van de bedrijven de markt in verschillende soorten klantgroepen. Verder heeft slechts één op de tien bedrijven specifieke marketeers in dienst (9%) en/of budget voor het (laten) uitvoeren van markt onderzoek (8%). In de bouw zijn er dan ook nog veel bedrijven die niet met marketing bezig zijn. Dit zijn de belangrijkste uitkomsten uit onderzoek van USP Marketing Consultancy onder ruim 700 bedrijven, gelijk verdeeld over zeven belangrijke marktpartijen uit de bouw.

Marketing in de bouw vooral strategisch van aard
In de bouw is marketing jarenlang een ondergeschoven kindje geweest. Door de bijzondere kenmerken van de bouw, zoals de uniciteit van het product en de projectgewijze manier van produceren, is marketing in de bouw dan ook niet 1-op-1 te vergelijken met andere sectoren. Toch zijn er steeds meer bedrijven in de bouwkolom op enigerlei wijze met marketing bezig. Om hier beter inzicht in te krijgen zijn aan zeven belangrijke marktpartijen de volgende stellingen voorgelegd en gevraagd aan te geven in welke mate dit op de eigen organisatie van toepassing is:
- Elk jaar maken we een lijstje met kansen, bedreigingen, sterkten en zwakten (SWOT-analyse)
- Wij segmenteren de markt in verschillende soorten mogelijke klantgroepen
- We hebben specifieke marketeers in dienst
- We reserveren jaarlijks budget voor het (laten) uitvoeren van marktonderzoek

Hieruit komt naar voren dat van de voorgelegde onderdelen van marketing, het segmenteren van de markt in verschillende klantgroepen het meest gedaan wordt door de ondervraagde bedrijven (43%). Vooral de handelaren (85%) doen aan een dergelijke klantsegmentatie. Bij klussenbedrijven speelt dit het minst een rol (26%).

Het jaarlijkse maken een zogenaamde SWOT-analyse (Strengths, Weaknesses, Opportunities en Threats) wordt binnen de handel en de aannemerij door een meerderheid van de bedrijven gedaan. Een SWOT-analyse wordt hierbij vaak gemaakt als onderdeel van een ondernemings- of marketingplan. Zowel het maken van een SWOT-analyse als een klantsegmentatie, zijn vormen van strategische marketing. Hier is dus al een redelijke groep van bedrijven mee bezig, zeker binnen de handel en de aannemerij.

Eigen marketeers en budget voor marktonderzoek komt weinig voor in bouwkolom

Als gekeken wordt naar de manier waarop bedrijven in de bouwkolom hun marketing georganiseerd hebben, met andere woorden op welke wijze marktinformatie verkregen wordt, dan valt op dat slechts één op de tien (9%) bedrijven hiervoor specifieke marketeers in dienst heeft. De handel maakt met 31% van de bedrijven hierop een positieve uitzondering. Naast het hebben van eigen personeel die zich met marketing bezighoudt, is het doen of laten doen van marktonderzoek een manier van het verkrijgen van de benodigde marktinformatie. Circa één op de tien (8%) bedrijven uit de bouwkolom reserveert hiervoor jaarlijks budget. Bij de handel (31%) en de aannemerij (20% en 19%) zijn duidelijk meer bedrijven die geld vrijmaken voor het doen marktonderzoek.