Algemeen

Kaart voorspelt roestgedrag staal

De Australische onderzoeksorganisatie CSIRO ontwikkelde met de eveneens Australische Industrial Galvanisers Corporation (IGC) een ‘roestvoorspeller’, plus een kaart die voor elke locatie in Australië de mate van oxidatie aangeeft.

Het corrosiemodel gaat na welke invloed klimatologische omstandigheden als vocht, wind, zout en vuil op al dan niet gegalvaniseerde stalen producten en constructies hebben. CSIRO en IGC noemen roestvoorspellers niet nieuw, maar slechts een enkel model kijkt naar de oriëntatie van een object, ook al bepaalt de oriëntatie mede de mate van corrosie.
Stalen geveldelen aan kustlocaties die ‘uit de wind’ staan, roesten soms vier keer sneller weg dan stalen geveldelen die aan weer en wind blootstaan. Weer en wind spoelen namelijk het chloride weg dat in grote hoeveelheden neerslaat.
De ‘roestkaart’ bepaalt ook de invloed van corrosie op het milieu en de mate waarin bijvoorbeeld bodems staal doen oxideren. Het laatste komt na het invoeren van de chemische eigenschappen van de bodem aan het licht.
De ontwikkelaars werkten voor dit specifieke onderdeel samen met de afdeling civiele producten van IGC. Dat bedrijf verzamelde in de afgelopen zestig jaar een ruime hoeveelheid meetgegevens over het roestgedrag van ingegraven producten uit golfplaat als duikers.