Algemeen

Gemeenten hebben genoeg projecten liggen, maar geen geld

De handen van gemeenten jeuken om projecten vervroegd uit te voeren en hiermee de economie een slinger te geven. Veel kleinere gemeenten hebben echter te weinig kasreserves om in actie te kunnen komen. Zij zouden gebaat zijn bij overheidssteun, echter de politiek aarzelt nog.

Gemeenten kunnen bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) plannen inleveren voor projecten die versneld uitgevoerd kunnen worden. Uit de inventarisatie blijkt dat er genoeg rotondes en fietstunnels zijn die aangelegd kunnen worden. Goes wil vooral op het gebied van infrastructuur projecten versneld uitvoeren, maar door de perikelen in IJsland zag de gemeente flink wat reserves verdampen. De hoop is dan ook dat het Rijk financiële hulp biedt.

Hoogleraar economie Esther-Mirjam Sent zegt dat een crisis juist goed bestreden kan worden door op lokaal niveau in actie te komen. Het vervroegd uitvoeren van een project dat toch al in de pijpleiding zat heeft direct effect. Toezichthouders moeten dan echter wel wat milder omgaan met de begroting van lokale overheden: deze mag namelijk geen tekort oplopen. Gemeente Almere zou miljoenenprojecten eerder kunnen uitvoeren maar loopt aan tegen de grenzen van haar begroting.

Gebaseerd op: Trouw