Bedrijfsnieuws

BouwNed meldt toename faillisementen

De eerste vijf maanden van dit jaar zijn iets minder dan twintig BouwNed-leden failliet gegaan. “Wat meer dan normaal”, is het droge commentaar van woordvoerder L. Steijn van de brancheorganisatie van bouwondernemingen. Hij verwacht voorlopig geen herstel.

De recessie is volgens Steijn van BouwNed voorlopig nog niet over. “In de maandelijkse barometer van het EIB (Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid, red.) zit altijd een gezonde ondernemersoptimisme. Maar het zou wel eens tegen kunnen vallen”.

De BouwNed-man denkt dat de recessie langer en dieper zal zijn dan veel bouwers verwachten. Hoe de branche zich de komende maanden gaat ontwikkelen, durft hij niet in cijfers uit te drukken. “Het aantal faillissementen zal in de loop van dit jaar wel toenemen”, houdt zich voorzichtig op de vlakte.
Bouwbedrijven zijn door de lage marges van ongeveer 3 procent extra gevoelig voor de huidige economische vertraging. Zij hebben hierdoor in de goede jaren geen reserves op kunnen bouwen, en dat breekt hen volgens BouwNed nu op. “Om onze leden te ondersteunen reiken wij een aantal recessiewapens aan. we hebben verschillende instrumenten ontwikkeld om bijvoorbeeld de faalkosten terug te brengen of de kwaliteit van het werk te verbeteren.”
“De markt voor ‘komende projecten’ is nog niet geweldig. En dan zeg ik het eufemistisch”, schetst woordvoerder H. Dragt van Vianed de situatie bij de grond- weg- en waterbouwers (gww). De vertraging van de Nederlandse economische ontwikkeling zorgt voor een krappe markt. Daarnaast is het vooral de overheid die onderhoudswerkzaamheden uitstelt omdat er bezuinigt moet worden. Dragt: “De markt zou nu moeten pieken. Maar ik krijg niet echt de indruk dat dat gebeurt”.
Tot faillissementen heeft het gebrek aan opdracht bij de Vianed-leden nog niet geleid. Wel zouden veel bedrijven aan inkrimpingen werken. Dragt heeft van de vakbonden gehoord dat het daarbij om duizenden banen zou gaan. De opdrachtenschaarste zorgt voor slechte prijzen. Wegenbouwers zijn hierdoor gedwongen om onder kostprijs te werken.
Volgens FNV Bouw hangt de relatieve stabiliteit van de gww-sector samen met de winter-ww. Veel werknemers zitten door als gevolg van de werkarme wintermaanden al in de ww. Ondernemingen roepen hun mensen door het uitblijven van nieuw werk niet op en houden zo hun loonkosten laag. Dragt kan niet op de geschetste ontwikkeling ingaan. ‘Ik heb daar geen gegeven over.”