Algemeen

BAM helpt mee aan bouw Keulse metro

BAM bouwt voor 128 miljoen euro mee aan de noordzuidlijn in Keulen. Met het project in het hart van de derde stad van Duitsland is een totale investering gemoeid van 610 miljoen euro.

De aanleg van de metrolijn in Keulen van het Breslauerplein naar de Bonnerstraat is opgeknipt in twee delen. Het kernstuk betreft een ruim drie kilometer lange tunnel dwars door de oude stad.

De beide tunnelpijpen met een doorsnede van 7,3 meter wordt gebouwd met twee tunnelboormachines. De realisatie van zes stations geschiedt op mijnbouwachtige wijze. Om de historische gebouwen in de binnenstad te ontzien, wordt de bodem door hogedrukinjectie en bevriezing gestabiliseerd.
Het kernstuk ter waarde van 390 miljoen euro wordt uitgevoerd door een consortium onder leiding van Bilfinger Berger. Het concern uit Mannheim geldt als een grote tunnelspecialist en werkt momenteel tevens aan grote projecten als de Gotthard basistunnel in Zwitserland en de Cross Citytunnel in Sydney. Ook is Bilfinger aan de slag met grote tunnels in Bangkok, Taipeh en Taiwan. In Keulen werken de Mannheimers samen met BAM-dochter Wayss & Freytag en Züblin.
De opdracht voor het tweede gedeelte van de Keulse noordzuidlijn is verworven door een consortium onder aanvoering van Hochtief, grootaandeelhouder van Ballast Nedam. Tot de groep behoren eveneens de aannemers Bauer, Brückner en Keller. De bouw zal dit jaar van start gaan. Als het werk vlot volgens de planning rijden de eerste treinen op de noordzuidlijn in 2010. Enig voorwerk is al verricht.

Aanpassing
Bij de aanbesteding van het momenteel grootste Duitse infrastructurele project is aannemer Walter Bau – de grootste bouwer in Duitsland – buiten de boot gevallen. Het concern uit Augsburg tekende bij de rechtbank in Düsseldorf verzet aan tegen een aanpassing van de aanbestedingsprocedure. Opdrachtgever Kölner Verkehrs-Betriebe laste onverwacht een extra ronde in om nog 100 miljoen euro van de aanbestedingsprijs af te kunnen knabbelen. De rechter stelde Walter Bau na ampele bestudering van achtduizend pagina’s en 550 tekeningen aanbestedingsdocumenten in het ongelijk.
Omdat de Beierse aannemer afziet van een hoger beroep, is forse vertraging en mogelijk zelfs afstel voorkomen. Bij het Keulse verkeersbedrijf bestond de vrees dat de overheden hun termijngebonden toezeggingen gezien hun geldnood niet klakkeloos zouden verlengen. Berlijn betaalt 60 procent van de metrolijn, Noordrijn-Westfalen 30 procent. De resterende 10 procent komen voor rekening van de stad Keulen.
Het verkeersbedrijf van Keulen vervoert jaarlijks 234 miljoen passagiers. In de stadsregio rijden 340 trams en tweehonderd bussen.