De voorbije week is de Vlaamse ondernemingsconferentie van start gegaan. Gisteren lanceerde de Vlaamse regering een 30-tal voorstellen en deelde ze mee dat ze hiervoor ongeveer 100 miljoen euro veil heeft. Een aantal van deze voorstellen, zoals de Arkimedesregeling voor starters of het bijeenbrengen van de diverse vormingsmiddelen zijn zeker de moeite waard. De meeste van deze voorstellen zijn echter opgewarmde kost, ideeën die de voorbije jaren al meermaals aan de ondernemers "verkocht" zijn. Wat NACEBO evenwel het meeste stoort, is dat deze voorstellen gefinancierd worden met middelen die van de bouwsector zijn afgenomen. De infrastructuurinvesteringen voorzien in de begroting van 2004 zijn immers met meer dan 200 miljoen euro gedaald ten opzichte van de begroting van 2003. In 2003 was nog 2.137,37 miljoen euro voorzien voor investeringen in infrastructuurwerken. Hierbij kan nog de 131,53 miljoen euro voor de gemeenten als compensatie voor de afschaffing van het investeringsfonds geteld worden. De begroting van 2004 voorziet nog 1.934,27 miljoen euro (waarbij eveneens de 131,53 miljoen euro voor de gemeenten mogen geteld worden) of een daling met 203,10 miljoen euro (zie tabel in bijlage). Vooral de gezondheidsinstellingen en het onderwijs moeten het met heel wat minder infrastructuurmiddelen doen, terwijl ook de budgetten voor vervoer en infrastructuur dalen.
Enkele weken geleden waarschuwde NACEBO reeds voor het terugvallen van de investeringsinspanningen van de Vlaamse regering. De begrotingsmaatregel van augustus om de vastgelegde middelen voor investeringen tijdelijk te bevriezen en ze nadien aan een langzamer ritme vrij te maken, zorgt voor aanzienlijke problemen bij de aannemers. Het aantal nieuwe, gesubsidieerde, aanbestedingen is sinds de vakantie fors gedaald. Bovendien zijn er problemen met de uitbetaling van de aannemers. Ook de vrijgave van de subsidies voor reeds uitgevoerde werken loopt vertraging op. Dit heeft voor gevolg dat vele aannemers al maanden wachten op hun geld.
De bouwsector is in vrij grote mate afhankelijk van gesubsidieerde en overheidsinvesteringen. Deze zorgen jaarlijks voor meer dan één derde van de totale omzet in de bouwsector, die vorig jaar een gezamenlijke omzet van zo'n 30,8 miljard euro realiseerde. Een belangrijk aandeel van deze investeringen wordt geleverd door de Vlaamse en de lokale overheden. Het Vlaamse uitstel van de uitbetalingen en de vertragingen in de vrijgaven van de begrootte middelen, zullen tegen het einde van het jaar tot een aanzienlijke stijging van de tijdelijke werkloosheid in de sector leiden. NACEBO berekende dat het mogelijks om 4.000 tijdelijke werklozen gaat. Nu er een structurele daling van de investeringen volgt, is de kans groot dat deze tijdelijke werkloosheid eveneens structureel wordt. Ook faillissementen zijn dan niet uit te sluiten.
NACEBO dringt er bij de Vlaamse overheid op aan dat ze haar investeringsinspanningen opkrikt, zo snel mogelijk haar normaal investeringsritme herneemt en de aannemers uitbetaalt die nu al maanden op hun geld wachten.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

