Woonprojecten

Nieuwe woonsite brengt 11 gezinnen naar Bertem

Nieuwe woonsite brengt 11 gezinnen naar Bertem
Victor Bertels woonsite
Bertem krijgt er met de nieuwe Victor Bertelssite 11 eengezinswoningen bij. Woontrots opent de woonsite officieel op zaterdag 29 augustus en versterkt daarmee het aanbod aan sociale woningen in de gemeente, die al 199 sociale woningen telde en nu de kaap van 200 bereikt. Het project, waarbij ook Vlabinvest betrokken is, draagt de naam van wijlen Victor Bertels, burgemeester van Bertem van 1989 tot 2003. Hij was sterk betrokken bij de gemeente en bij fanfare 'de 4 Heemskinderen', waarvan zaal De Cerkel vlak bij het project ligt. Met de naamgeving eert de gemeente een voormalig burgemeester die bijdroeg aan sociaal en betaalbaar wonen in Bertem.

De Victor Bertelssite werd gerealiseerd door Woontrots in samenwerking met de gemeente Bertem en Vlabinvest en opgeleverd op 3 april 2026. De sociale huurwoningen zijn intussen toegewezen en vanaf oktober 2026 nemen de gezinnen hun intrek. De koopwoningen in de Bosstraat werden al in december 2025 toegewezen aan kandidaat-kopers na een informatie- en toewijzingsprocedure van Woontrots, de gemeente Bertem en Vlabinvest. De drie actoren brachten daarbij alle voorwaarden samen en controleerden die, zodat de toewijzingen op de meest correcte wijze konden gebeuren.

"De Victor Bertelssite toont wat mogelijk wordt wanneer een woonmaatschappij, een lokaal bestuur en een overheid de handen in elkaar slaan. Sociale woningbouw realiseren is vandaag niet vanzelfsprekend. Beschikbare gronden zijn schaars, procedures worden complexer en de ruimtelijke uitdagingen nemen toe. Net daarom zijn constructieve samenwerking en een gedeelde visie zo belangrijk. Dankzij het engagement van de gemeente Bertem en de steun van Vlabinvest konden we hier een kwalitatief en conform woonproject realiseren. Dit soort partnerschappen vormt de basis om ook in de toekomst voldoende betaalbare woningen te blijven creëren voor gezinnen die daar nood aan hebben."

Björn Mallants, algemeen directeur Woontrots


Woontrots - nieuw project in Bertem
Rode huizen in het midden onderaan op de foto: Bosstraat koopwoningen
Rode huizen in het midden bovenaan op de foto: Victor Bertels woonsite - huurwoningen


Groen woonerf met aandacht voor leefkwaliteit

De Victor Bertelssite werd ontwikkeld als een kleinschalig woonverdichtingsproject met aandacht voor zachte mobiliteit en publieke ruimte waarbij fietsers en voetgangers de padjes kunnen gebruiken die een publiek parkje omringen.

Bij de bouw van dit project werd nagedacht over hoe er compact en toch voldoende comfortabel kan worden gebouwd om zo maximale ruimte beschikbaar te houden voor ontmoeting in een groene omgeving. De site creëert dus niet alleen woongelegenheid, maar versterkt ook de kwaliteit van de publieke ruimte in haar omgeving. Ze is toegankelijk voor iedereen zodat ontmoetingen tussen een mix van mensen met verschillende achtergronden wordt gestimuleerd. Zo wilt Woontrots bouwen aan leefbare buurten waar mensen zich echt thuis voelen.

"Met de Victor Bertelssite creëren we een nieuwe woonomgeving waar betaalbaar wonen, duurzaamheid en leefkwaliteit hand in hand gaan. Voor Bertem betekent dit een belangrijke uitbreiding van het woonaanbod voor gezinnen die moeilijk toegang vinden tot de reguliere woningmarkt. Tegelijk investeren we in kwalitatieve publieke ruimte, groen en ontmoeting. Dat maakt dit project niet alleen waardevol voor de toekomstige bewoners, maar voor de hele buurt."

Marc Morris, voorzitter Woontrots en schepen van Wonen van Bertem


Info over de woningen

Het project omvat in totaal 16 woningen: 8 sociale huurwoningen van Woontrots, 3 betaalbare huurwoningen binnen het Vlabinvest-stelsel en 5 koopwoningen. Deze koopwoningen zijn betaalbare woningen die door Woontrots via het Vlabinvest-stelsel verkocht worden in de Vlaamse rand rond Brussel zodat mensen met een klein tot middelgroot inkomen in hun buurt kunnen blijven wonen. Alle koop- en huurwoningen hebben 3 slaapkamers, een kelder, een terras en een tuin en zijn dus geschikt voor grotere gezinnen.

Vlabinvest gedeputeerde Gunther Coppens legt uit: "Dit project toont hoe samenwerking in combinatie met een doordacht grondbeleid het verschil kunnen maken. Door de gronden gezamenlijk te ontwikkelen, konden hier meer betaalbare woningen worden gerealiseerd dan wanneer elk perceel afzonderlijk zou zijn ingevuld. Via Vlabinvest investeerden we ruim 2 miljoen euro in betaalbare huur- en koopwoningen. Zo bieden we gezinnen met een band met Bertem, kansen om in hun eigen gemeente te blijven wonen en dragen we bij aan een betaalbare woonmarkt in de Vlaamse Rand."

Woontrots - nieuw project in Bertem
Victor Bertels woonsite


Duurzame woningen

Alle woningen zijn BEN-woningen (bijna energie neutraal). Ze beschikken over een warmtepomp, vloerverwarming en ventilatiesysteem D. Daarnaast werd sterk ingezet op hernieuwbare energie en op onderhoudsarme en duurzame materiaalkeuzes.

Officiële opening

De officiële opening vindt plaats op zaterdag 29 augustus om 16u30 aan het speelpleintje in de Victor Bertelsstraat in Bertem. Tijdens het openingsmoment zullen vertegenwoordigers van Woontrots, de gemeente Bertem en Vlabinvest kort het woord nemen. Aansluitend volgt de onthulling van de naamplaat van de site door de voorzitter en de algemeen directeur van Woontrots en kunnen bezoekers de nieuwe woonsite verkennen, waarbij de deelnemers op een lekker, 'huiselijk' drankje worden getrakteerd.