Vastgoed

Per direct stoppen met aandelenhypotheek

De Consumentenbond vindt dat financieel adviseurs en tussenpersonen per direct moeten stoppen met de verkoop van beleggingshypotheken aan particulieren. Daartoe gaat de belangenbehartiger hen vanaf vandaag benaderen. Per 1 januari mogen consumenten namelijk ook hypotheken afsluiten via het volgens de bond veel voordeliger banksparen.

De Consumentenbond vreest dat veel adviseurs de komendemaanden aan woningzoekers nog snel een relatief dure beleggingshypotheek proberen te verkopen. Dat verschijnsel is volgens de bond al enkele maanden gaande. Tussenpersonen verdienen relatief veel provisie op een beleggingshypotheek, terwijl ze aan banksparen nauwelijks iets kunnen verdienen omdat daar een veel geringere provisieregeling geldt.

Waakhond

De waakhond wijst de adviseurs erop dat zij sinds vorig jaar wettelijk verplicht zijn klanten eerlijk voor te lichten over alle producten. Om woningkopers bedenktijd te bieden, vraagt de Consumentenbond de adviseurs tot januari aan klanten voorlopig alleen nog tijdelijke aflossingsvrije hypotheken te verkopen.

Uit de campagne, die vandaag in de GeldGids van de Consumentenbond staat, blijkt ook dat de belangenbehartiger aan alle banken vraagt hun klanten een overgangsregeling te bieden: ze hoeven dan pas in januari een keuze uit verschillende hypotheken te maken. Woningzoekers krijgen zo de tijd om over banksparen na te denken, aldus de bond.

Tegen de beleggingshypotheken bestaan veel bezwaren: gemiddeld gaat 40% van elke euro belegging op aan kosten, premie voor adviseurs en extra verzekeringen. Het beloofde rendement valt vaak zwaar tegen.

Ondanks een vernietigend rapport vorig jaar van toezichthouder AFM over wat 'woekerpolissen' zijn gaan heten, werden sindsdien (tot en met juli dit jaar) nog 120.000 beleggingspolissen verkocht. Daarvan waren 35.000 gekoppeld aan een hypotheek.

Banksparen is door de PvdA en VVD ontwikkeld als antwoord op de complexe beleggingspolissen. Consumenten kunnen straks ook via een besloten bankrekening sparen of beleggen, zonder dat ze daarover belasting hoeven te betalen. Dat is nu alleen bij verzekeraars en pensioenfondsen mogelijk.

De komst van banksparen vanaf 1 januari is overigens nog niet helemaal zeker. De Eerste Kamer buigt zich binnenkort over het voorstel.