Beleggen in vastgoed moet transparanter. Behalve de toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) vindt een deel van aanbieders van zogenoemde vastgoed-cv’s dat zelf ook. Vijf bedrijven presenteerden daarom woensdag een stichting die onafhankelijk toezicht gaat houden op de branche. Vorig jaar sprak AFM zijn zorgen uit over de markt voor vastgoed-cv’s en maatschappen. Steeds meer particuliere beleggers lopen volgens de toezichthouder risico’s door een gebrek aan transparantie, problemen met integriteit en beperkt toezicht.
Vastgoedobjecten
Een vastgoed-cv is een bijzonder soort beleggingsfonds. Een beheerder koopt namens een groep beleggers vastgoedobjecten zoals winkels en kantoren en exploiteert die een aantal jaren. Na een vooraf vastgestelde periode worden de panden verkocht. De opbrengsten, zoals huur en verkoop, worden verdeeld onder de beleggers, na aftrek van de kosten.
Cowboys
We zitten niet te wachten op cowboys die snel veel geld willen verdienen, lichtte Pepijn Morshuis van The IBUS Company, een van de opstellers van het plan, woensdag toe. Volgens hem hebben zo’n vijftien van de circa zeventig aanbieders van vastgoed-cv’s zich inmiddels bij het idee aangesloten. In Nederland hebben ongeveer zestigduizend mensen in totaal meer dan 3 miljard euro belegd in vastgoed-cv’s of -maatschappen.
Vertrouwen en controle
Eind dit jaar moet de Stichting Transparantie Vastgoedfondsen (STV) opgericht zijn. Dan trekken de bedenkers zich er ook uit terug. De bedoeling is dat vastgoedbedrijven zoveel vertrouwen hebben in het eigen toezicht dat ze zich vrijwillig laten controleren. Daarbij betalen ze per prospectus vijfduizend euro, waarmee de stichting zijn werk uitvoert. Aanbieders die het eens zijn met de controle, hebben toegezegd jaarlijks minimaal vijf prospectussen te laten bekijken.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

