Het gaat nog altijd goed in de bouw, maar de groei vlakt sinds de zomer af. Overheden blijken minder opdrachten te verstrekken, zegt Bouwend Nederland. Door de gestegen grondstofprijzen moeten provincies en gemeenten grote bouwprojecten uitstellen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde gisteren dat de bouwers in de eerste drie kwartalen 11 procent meer omzet hebben geboekt, in vergelijking met een jaar eerder.
Volgens Rolf Koops, regiomanager Noord van brancheorganisatie Bouwend Nederland, was het eerste halfjaar van 2007 goed. Daarna kwam de klad er wat in. De prijzen van hout en metaal zijn de laatste tijd sterk gestegen. De grote overheidsopdrachten kunnen daarom niet binnen het geplande budget worden uitgevoerd. Overheden stellen deze opdrachten daarom uit, denkt Koops. ,,Ze baseren hun budgetten op vier jaar geleden.”
,,We hebben het niet in de praktijk onderzocht”, zegt woordvoerder Arjen Konijnenberg van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). ,,Maar het zou heel goed kunnen dat projecten uitgesteld worden, als de hogere grondstofprijzen leiden tot prijsstijgingen. Gemeenten hebben een bescheiden budget dat zij niet zomaar kunnen ophogen.”
Drie weken geleden ketste de aanbesteding van het nieuwe provinciehuis nog af. Bouwers zagen het project niet zitten, gezien het budget en de risico’s. Die situatie doet zich momenteel vaker voor, zegt Frank Janssen, directeur Communicatie van bouwbedrijf Heijmans, een van de bouwers die zich terugtrok uit de aanbesteding.
Koops van Bouwend Nederland pleit voor samenwerking met overheden en woningcorporaties, om bouwers meer zekerheid te geven in moeilijke tijden. ,,Het is nu hollen of stilstaan. Als je kijkt voor welke opgave we staan, een enorme woningvoorraad die gerenoveerd en duurzaam gemaakt moet worden, dan moeten we het zoeken in langlopende contracten.”
Nu is het zo dat bouwers in slechte tijden mensen moeten ontslaan en dat ze in goede tijden het werk bijna niet bij kunnen houden. Met langlopende contracten kan het werk beter gepland worden, legt Koops uit, waardoor deze golfbewegingen geremd kunnen worden.
Een goed voorbeeld van samenwerking vindt Koops de publiek-private samenwerking 3-Plus. Daarin nemen de gemeente Leeuwarden, vier bouwers en een woningcorporatie deel. Zij hebben afgesproken om tot 2015 750 nieuwe woningen in de Leeuwarder binnenstad te bouwen. Ook in de wegenbouw loopt het niet zo hard meer, zegt Koops van Bouwend Nederland. ,,Mensen zien wel overal de grote projecten aan de Rijkswegen, maar binnen de gemeenten gaat het niet zo hard meer. Ik weet niet waardoor dat komt.”
Koops is wel optimistisch over de woningbouw voor particulieren in het Noorden. ,,Zeker de as Groningen-Assen is bezig met een grote inhaalslag. Ook Leeuwarden heeft een ambitieuze doelstelling. De groei zal in die steden nog wel aanhouden.”
Directeur Berend Tolsma van bouwbedrijf VDM uit Drachten herkent zich hier wel in. ,,Wij bouwen voor particulieren en woningcorporaties. Die markt is in het Noorden redelijk stabiel, heel anders dan bouwers die op de aanbestedingstrajecten zitten.”
Problemen om aan bouwvakkers te komen, zijn er in het Noorden nog niet echt, melden de bouwers. ,,Het voornaamste knelpunt dat we voorzien is het middenkader: de uitvoerders, calculators en werkvoorbereiders. Daar dreigen grote tekorten”, zegt Koops.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

