De aansprakelijkheid in de bouw wordt steeds complexer. Bij het afsluiten van een verzekering merken de slopers tot hun ergernis dat verzekeraars vooral uitblinken in het opnemen van bijzondere clausules, verhoging van premies en zelfs polissen met een hoog risico opzeggen.
In samenwerking met Aon Risk Consultants brengt de Vereniging van Sloopaannemers het risicoprofiel in de sloopbranche in beeld. De aanpak moet uiteindelijk leiden tot een gespecialiseerde verzekering voor de sloopsector.
“Wat heb je als sloopaannemer aan een constructions all risk (CAR)-verzekering die in feite op bouwwerken maar niet op sloopwerken is gericht?” Aan het woord is A. Hol, secretaris van de Vereniging van Sloopaannemers. “Als sloopaannemer wil je de aansprakelijkheidsrisico’s voor een werk met een verzekering afdekken. Maar dat lukt niet altijd. In de achterliggende tijd is de verzekeringsmarkt verhard. Op dit moment zijn bepaalde risico’s moeilijk of niet verzekerbaar.”
Een duidelijk voorbeeld is de verzekering van asbestwerkzaamheden. Vaak zijn allerlei situaties uitgesloten. Bijvoorbeeld als geen sprake is van formele asbestverwijdering en de sloopaannemer toch onverwacht asbest aantreft. “In principe is dat geen probleem want de sloopaannemer zal dat volgens de wettelijke eisen alsnog saneren. Als zich tijdens deze sloop een calamiteit voordoet, ben je als sloopaannemer vaak niet gedekt omdat op dat moment geen sprake was van asbestverwijdering”, aldus Hol.
Verbetering
Aon Risk Consultants bekijkt in opdracht van de Vereniging van Sloopaannemers de mogelijkheid tot verbetering van de risicobeheersing en -financiering in de sloopsector.
Voor het onderzoek is een audit protocol ontwikkeld. Met deze ‘checklist’ kunnen snel en nauwkeurig de risico’s binnen de sloopbedrijven in beeld worden gebracht. Hol: “In feite is hiermee de eerste fase afgerond. De tweede fase betreft de toepassing van het protocol op bedrijfsniveau bij de leden, waarna we in de derde fase gaan kijken hoe we tot een collectief en branchespecifiek verzekeringsproduct kunnen komen.”
Volgens Hol zijn de verzekeraars blij met het initiatief. “In het project brengen wij in kaart wat het werkelijke schadeverloop is binnen de sloopsector. En dat is gunstig want ook de verzekeraars hebben hier geen duidelijk beeld van.” Op grond van voorlopige gegevens meent Hol dat het schadeverloop in elk geval minder erg is als vaak wordt verondersteld.
In oktober is het advies klaar. Wanneer de nieuwe verzekering wordt gepresenteerd, weet Hol nog niet. Het ligt in de bedoeling om op korte termijn concrete resultaten te boeken.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

