Algemeen

Lelystad denkt mee met architect Van Berkel

De burgerij van Lelystad gaat zich voor de tweede keer buigen over het nieuwe stadstheater. De Stichting ALS (Architectuur, Landschap en Stedenbouw) organiseert op donderdag 3 april een tweede architectuurcafé over het ontwerp. Tijdens de avond presenteert architect Ben van Berkel van UNStudio in Amsterdam het voorlopig ontwerp van het theater. Tijdens een eerdere architectuuravnd mochten de Lelystedelingen al meedenken over onder meer de functionaliteit.

De avonden hebben volgens voorzitter Joop Fackeldey van de stichting als doel de voorkeur van de burgers mee te laten wegen. Het is tenslotte hun stad. 'Op de eerste avond zijn er veel ideeën over tafel gevlogen. Sommigen wilden een laag gebouw, anderen juist een hoog. Er waren nogal wat mensen die vonden dat het gebouw meer functies zou moeten krijgen, of een café zou moeten herbergen. Duidelijk werd in elk geval wel dat het niet een ruimte moet worden, waar alleen voorstellingen plaatsvinden.' Op 3 april kunnen belangstellenden, voorafgaand aan de presentatie, ideeën spuien over onder meer materiaalkeuze en kleurontwerp. UNStudio in Amsterdam, het bureau van Van Berkel, staat er om bekend informatie van omwonenden mee te nemen in het ontwerpproces. Machteld Kors van het bureau: 'De eerste presentatie is hier besproken en verschillende suggesties zijn in het ontwerp meegenomen. Dat lijkt ons trouwens niet meer dan normaal: je gaat geen rond gebouw neerzetten als er een vierkant gevraagd wordt, ik noem maar wat.' Welke ideeën precies zijn meegenomen in het ontwerp wil het bureau niet prijsgeven.

Identiteit
Het nieuw te bouwen theater wordt een belangrijke culturele voorziening, maar moet ook meebepalend zijn voor de identiteit van het stadshart van Lelystad. De gemeenteraad heeft al eerder ingestemd met de kaders waarbinnen het ontwerp moet worden gerealiseerd. Zo liggen de stedenbouwkundige eisen vast en is bekend welke culturele en commerciële voorzieningen het gebouw moet bevatten. Voor de bouw is een budget van 20 miljoen euro. Het theater wordt naar verwachting in 2006 opgeleverd.