Algemeen

Herontwikkeling Willebroek-Noord stap dichterbij

De provincieraad van Antwerpen keurde gisteren het Provinciaal RUP (Ruimtelijk Uitvoeringsplan) voor het regionaal bedrijventerrein Willebroek-Noord en Puurs goed. Dat is uitstekend nieuws voor Willebroek en haar bewoners, maar ook voor het bedrijfsleven in de regio. “Het nieuwe PRUP vindt een evenwicht tussen bedrijvigheid en leefbaarheid.” aldus Koen Helsen, gedeputeerde voor Economie en Ruimtelijke Ordening en Planning.

De gronden vlakbij de A12, het Zeekanaal Brussel-Schelde en de Rupel hebben een strategische ligging, maar liggen reeds twintig jaar grotendeels braak. Vroeger stonden er op de bewuste gronden cokes-fabrieken. De zone staat daarom in de regio nog steeds bekend als de “zoete dood” omwille van de vervuiling en de zoete grond van de kolen. Een grondige bodemsanering dringt zich bijgevolg op. De overgebleven bedrijven zijn chaotisch ingeplant en gebrekkig ontsloten. De nabije dorpskern van Willebroek kampt daarom met verkeersoverlast en mist een groene bufferzone. Het is duidelijk: Willebroek-Noord heeft vele troeven, maar kampt tegelijk met een pak beperkingen.

Die beperkingen maken een herbestemming niet eenvoudig. De provincie Antwerpen en de POM (Provinciale Ontwikkelingsmaatschappij) Antwerpen, de gemeente Willebroek, OVAM ( de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij), de NV Zeekanaal en de privé-partner Groep Bernaerts moesten eerst overeenstemming krijgen over de sanering van de gronden en de nieuwe roeping van het gebied. Alle overheidspartners spraken deze zomer met een protocolovereenkomst af wie welke taken ging vervullen. Met de Groep Bernaerts werd een PPS-contract afgesloten over de sanering en het bouwrijp maken van de terreinen.

Gedeputeerde Koen Helsen is verheugd omdat de goedkeuring van het PRUP beweging brengt in de herbestemming van het gebied: “Dit nieuwe ruimtelijke uitvoeringsplan geeft ons de kans om meer dan 40 hectaren bouwrijpe industriegrond te creëren en ondernemers plaats te geven.” Bovendien kunnen een aantal bedrijven die momenteel in het gebied gevestigd zijn, hun activiteiten zelfs uitbreiden.

Uiteraard was de weg tot deze beslissing lang en bochtig, maar het was de moeite waard. “We investeren in duurzaamheid door voor de eerste keer in onze provincie op zo’n grote schaal een brownfield-ontwikkeling te doen. We snijden dus niet zo maar nieuwe gronden aan, maar hergebruiken gesaneerde gronden.” Aldus Koen Helsen. “Het nieuwe bedrijventerrein krijgt een ruime groenbuffer met de nabije woongebieden, een aparte ontsluiting met de A12 en een geoptimaliseerde waterhuishouding waardoor wateroverlast tot het verleden zal behoren.”

Dankzij dit goedgekeurde PRUP komt de start van de werken wel echt dichtbij. De Vlaamse minister van Ruimtelijke Ordening buigt zich nog over dit plan en tegelijk lopen er nog tal van vergunningsdossiers. Als alles goed gaat wordt er begin 2008 gestart met de sanering van de vervuilde gronden.