Het meest zwarte scenario leidt tot een tekort aan beton- en metselzand voor de bouw van woningen, kantoren en infrastructuur van 80 miljoen ton tot en met 2008, aldus het EIB.
Het onderzoeksinstituut bracht de vraag en het aanbod van beton- en metselzand in kaart op verzoek van het Nederlands Verbond Toelevering Bouw (NVTB). De brancheorganisatie luidde eerder dit jaar de noodklok over het dreigende tekort aan beton- en metselzand. Het NVTB verwacht dat de winningsbedrijven binnen enkele jaren niet meer aan de vraag van zo’n 22 miljoen ton per jaar kunnen voldoen.
Volgens het EIB wordt het tekort vooral veroorzaakt doordat de provincies hun taakstelling niet zullen halen. Tot 2009 moeten zij 143 miljoen ton leveren, maar volgens het EIB is het hoogst twijfelachtig of dat gaat lukken, gezien de vele onzekerheden. Zo blijft de grote winlocatie bij Beuningen “achter op schema” en is het “onwaarschijnlijk” dat alternatieven voor de Maasbommellocatie voldoende hoeveelheden zullen opleveren om de taakstelling voor Gelderland in te vullen. Het EIB gaat er daarom vanuit dat de provinciale locaties tot en met 2008 goed zijn voor maximaal 117 miljoen ton.
Ook de inzet van secundaire grondstoffen zal lager uitkomen dan de 23 miljoen ton van de overheid. Het EIB houdt het op hoogstens 16 miljoen ton. Onzekerheden zijn er verder over de winning van beton- en metselzand uit de Noordzee en het IJsselmeer. “Nadere geologisch onderzoek moet nog duidelijk maken waar zich de meest kansrijke locaties bevinden. Bovendien zal deze winning gelijk op moeten lopen met grote projecten waarnaar het eveneens vrijkomende ophoogzand kan worden afgezet.”
Tekorten in Nederland kunnen worden opgevangen door de import van zand uit het buitenland. Als gevolg van de ongunstige Duitse bouwmarkt nam de import uit Duitsland de afgelopen jaren al toe. Extra invoer is daar mogelijk als er nieuwe winlocaties worden aangewezen. Volgens het EIB is het echter zeer twijfelachtig of de oosterburen daartoe bereid zijn. “Ook in het Duitse beleid is er terughoudendheid met het vertrekken van ontgrondingsvergunningen.”
Voor de periode 2009-2018 voorzien de onderzoekers net als voor de komende jaren problemen. Nieuwe vergunningen voor de winning van beton- en metselzand zijn niet of nauwelijks in voorbereiding. Rekening houdend met een voorbereidingstijd van tien jaar “zullen ook in de volgende taakstellingsperiode de knelpunten in het aanbod aanhouden”.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam

