Algemeen

Beloning voor preventie arbeidsongevallen

Bedrijven die investeren in de preventie van arbeidsongevallen worden voortaan beloond. Dat gebeurt door de invoering van een verplichte bonus-malusverzekering voor arbeidsongevallen. Wie het slachtoffer wordt van een arbeidsongeval heeft recht op een uitkering door de verzekeringsmaatschappij waar de werkgever bij aangesloten is.

Grote bedrijven van meer dan 200 werknemers betalen daarvoor een premie op basis van het bonus-malusprincipe: hoe minder arbeidsongevallen er gebeuren, hoe lager de premie.

Maar de meeste kleinere bedrijven betalen per sector ongeveer hetzelfde bedrag. Er is dus geen prikkel om meer aan preventie te doen, want dat maakt weinig uit voor de premie.

De regering gaat de bonus-malusregeling nu veralgemenen, zegt minister van Werk Peter Vanvelthoven (SP.A, foto).

"De essentie is dat we de wortel en de stok gebruiken. De wortel voor de bedrijven die het goed willen doen inzake preventie van arbeidsongevallen, maar de stok voor de bedrijven die het slecht doen, die weinig investeren in het voorkomen van arbeidsongevallen."

Het verschil in premie zou kunnen oplopen tot de helft. Het totale aantal arbeidsongevallen in België neemt weliswaar af, maar het aantal zware ongevallen blijft hoog.